Вчені виявили універсальний "вимикач росту" в ракових клітинах

09:26, 17 березня 2015
550 0

Американські біологи виявили, що ракові клітини зберігають в собі особливий "вимикач росту", який зазвичай включається під час росту органів у зародку в той момент, коли вони досягають потрібних розмірів. Ліки, що стимулюють цей елемент клітини, допоможуть уповільнити ріст пухлини

www.dsnews.ua

Міжнародна група медиків виявила загальний для багатьох ракових клітин набір білків, поява яких в околицях пухлини різко уповільнює її зростання, що може бути використано для лікування раку та полегшення життя хворим, пишуть РИА Новости, посилаючись на статтю в журналі Oncogene.

Читайте такожВегетаріанська дієта знижує ризик раку

"Ми думали, що, коли ракові клітини "божеволіють", втрачають контроль над собою. Але виявилося, що насправді у цих божевільних клітин зберігається якась частина пам'яті про "законослухняний" стан і те, як ведуть себе гарні клітини, що сильно здивувало нас. Це і є те, чому наше відкриття є настільки серйозним і важливим", - заявив Антон Веллштайн (Anton Wellstein) з університету Джорджтауна (США).

Веллштайн і його колеги виявили, що ракові клітини зберегли здатність контролювати свій поділ, незважаючи на великі пошкодження в структурі ДНК, практично випадково. Один з авторів статті помітив, спостерігаючи за ростом зразків пухлин у пробірках, що ракові клітини з "перенаселених" судин набагато гірше проникали у здорові тканини піддослідних тварин.

Читайте такожЩоденний прийом аспірину може запобігти розвитку раку - дослідження

Відмінності в швидкості росту пухлин здивували біологів, і вони спробували знайти причину цього незвичайного феномена, порівнявши білковий вміст ракових клітин. Виявилося, що причиною уповільнення росту клітин з "перенаселених" пробірок було те, що в них була включена і виявляв більшу активність ланцюжок білків Hippo, що керують розмірами органів під час росту зародка.

"Гіпотетично можна зробити одні і ті ж ракові клітини агресивними або спокійними в залежності від того, чи включений Hippo чи ні, і це дійсно вражає наше уявлення. З точки зору генетики і спокійні, і агресивні клітини абсолютно однакові, єдине, що відрізнялося, - активність цього метаболічного каскаду", - продовжив Веллштайн.

За його словами, повноцінна версія Hippo присутня, як показали експерименти в своїй лабораторії, не в одному, а практично у всіх розповсюджених різновиди раку, в тому числі раку грудей, простати, підшлункової залози і легенів. Як вважають вчені, препарати, що активують Hippo, можна буде використовувати для уповільнення розвитку раку на ранніх стадіях та запобігання його метастазування.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter