Чоловіче населення Європи перевищило жіноче вперше за 250 років

17:47, 31 травня 2016
Зарубіжні новини
2470

Демографи припускають, що надлишок чоловіків дасть жінкам більше можливостей диктувати свої умови.

REUTERS

Вперше за всю історію спостережень, що ведеться з перепису 1749 року, чоловіків у Швеції стало більше, ніж жінок. Аналогічні процеси відбуваються в Норвегії, Данії, Німеччині і Великобританії. Це унікальне явище для західних країн, де жіноче населення завжди переважало чоловіче. Про причини і наслідки нового демографічного тренду повідомляє Лента.ру з посиланням на Phys.org.

Вперше історичний зсув зафіксували у березні 2015 року — чоловіків у Швеції виявилося на 277 осіб більше. За рік цей розрив виріс до 12 тисяч чоловіків. Хоча для населення в десять мільйонів це не дуже велика цифра, в майбутньому розрив лише зросте, стверджують вчені.

Читайте такожПадіння народжуваності в сучасному світі пояснили жадібністюХоча на 105 новонароджених хлопчиків у Європі припадає в середньому 100 дівчаток, через більш високу тривалість життя жінок стає більше, ніж чоловіків. Але нещодавно ця тенденція почала змінюватися: у Норвегії чоловіки вийшли вперед ще в 2011 році, в Данії та Швейцарії чисельність обох статей зрівнялася. В Німеччині, де через дві світові війни чоловіків категорично не вистачало, співвідношення статей зрушилося: з 87 чоловіків на 100 жінок у 1960 році до 96 чоловіків у 2015-му. Ту ж картину до 2050 року очікують побачити у Великобританії.

Дане явище пояснюють двома причинами: зростанням тривалості життя у чоловіків (завдяки прогресу в галузі охорони здоров'я та охорони праці) та прибуттям десятків тисяч біженців, переважно чоловічої статі, з країн Африки та Близького Сходу. Тільки в Швеції в 2015-2016 роках отримали притулок 35 тисяч підлітків, які прибули в країну без батьків.

Демографи припускають, що надлишок чоловіків дасть жінкам більше можливостей диктувати свої умови. При цьому одночасно може зрости ризик сексуального насильства з боку чоловіків, які не можуть знайти собі партнера.

У 2014 році німецькі вчені з'ясували, що на Землі жінок завжди було більше, ніж чоловіків. Виявилося, що ще до міграції предків людини з Африки жінок в роді Homo було більше, ніж чоловіків, — і ця закономірність зберігалася протягом всієї історії. Можливо, причиною цього є полігінія (або багатоженство, коли один чоловік вступає в статеві стосунки з багатьма жінками) і вірілокальність (після одруження дружина переїжджає до чоловіка). У підсумку слабка стать «подарувала» населенню планети більше генів, ніж сильна.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter